KUBUROVIĆ, MILOŠ (Čačak, 1953 - Beograd, 2004.),. diplomirani mašinski inženjer, redovni profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu. Rođen je 06.09.1953. godine u Čačku, gde je 1972. godine završio Gimnaziju. Mašinski fakultet u Beogradu, Grupu za termotehniku, upisao je 1972. godine. Već kao student postao je uzor svojoj generaciji. Na Grupi za termotehniku apsolvirao je u roku i sa svim položenim ispitima. Diplomirao je jula 1977. godine na predmetu Industrijske peći. Izborom oblasti diplomskog rada započela je njegova orijentacija ka procesnoj tehnici i saradnji sa prof. Milanom Antićem. Odmah po diplomiranju 1977. godine angažovan je kao saradnik na Katedri za procesnu tehniku, gde je započeo poslediplomske studije.
U toku izrade magistarske teze koju je odbranio 1980. godine, bavio se istraživanjima u oblasti termičke prerade otpadnih materijala. Iz iste oblasti je prijavio doktorsku disertaciju koju je odbranio 1989. godine. Paralelno sa radom na doktoratu, bavio se inženjerskim poslovima i projektovanjem, tako da je 1985. godine položio stručni ispit za samostalni rad u oblasti investicione izgradnje.
Januara 1978. izabran je u zvanje asistenta pripravnika, novembra 1982. godine u zvanje stručnog saradnika, a 1987. izabran u zvanje asistenta za predmet Zaštita okoline decembra. U zvanje docenta za predmete Konstrukcija peći i Zaštita životne sredine izabran je 1989. godine, a u zvanje vanrednog profesora za predmete Zaštita životne sredine i Sušare marta 1995. godine. Redovni profesor Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu postao je 2001. godine.
Malo ko u svojoj biografiji ima toliki broj predmeta na kojima je učestvovao u održavanju nastave. Kao asistent, a delom i kao docent Mašinskog fakulteta u Beogradu održavao je vežbe iz predmeta na Katedri za procesnu tehniku, ali i na velikom broju predmeta van katedre (Termodinamika, Prostiranje toplote i mase, Osnovi procesne hemije, Transport cevima, Toplotni aparati, Mašinski elementi, Osnovi konstruisanja, Mehanika 1 (Statika), Fizika.
Od izbora u zvanje nastavnika održavao je predavanja iz predmeta Zaštita životne sredine, Sušare, Tehnika prečišćavanja, Osnovi procesne hemije, Biotehnologija, Hemijski i bioreaktori, Pogonski materijali i Termohemijski i biohemijski procesi i oprema.
Na poslediplomskim studijama na Mašinskom fakultetu u Beogradu održavao je nastavu iz predmeta Procesi i postrojenja zaštite životne sredine, Prečišćavanje vazduha i gasova, Prečišćavanje voda i Procesi i oprema za preradu otpada, a na Mašinskom fakultetu u Kraljevu iz predmeta Zaštita životne sredine.
U periodu od 15 godina bio je mentor pri izradi oko 200 diplomskih radova, mentor ili član komisije za pregled, ocenu i odbranu 15 magistarskih teza (6 mentorstava) i 10 doktorskih disertacija (3-4 mentorstva).
Učestvovao je u projektovanju, izgradnji, puštanju u pogon i ispitivanjima laboratorijskih i poluindustrijskim uređaja urađenih za potrebe nastave i saradnje sa privredom iz oblasti zaštite životne sredine.
Učestvovao je u pripremama i u izvođenju terenskih ispitivanja u termoelektranama u Crljanima, Obrenovcu, Kostolcu i Bitolju, cementarama u Popovcu, Puli, Lukavcu, Beogradskim elektranama, Fabrici vode Makiš, Valjaonici bakra i aluminijuma u Sevojnu, fabrikama “Grmeč”, “FOB”, Prva Iskra, Galenika, Umka, Minel-kotlogradnja u Beogradu, željezari u Zenici i Smederevu, staklari, rafineriji nafte i hemijskoj industriji u Pančevu, Magnohromu u Kraljevu, Šamotu u Aranđelovcu, Gradis u Mariboru, Polzela kod Celja, Fabrici za proizvodnju glinice u Mostaru, Ceru u Čačku, fabrici Milan Blagojević u Lučanima, fabrici Miloje Zakić u Kruševcu, i mnogim, mnogim drugim. Takođe, kao prvoklasan inženjer učestvovao je u izradi idejnih i glavnih projekta za ogroman broj industrijskih objekata na teritoriji bivše Jugoslavije.
Po pozivu RO “Makiš”, kao član grupe za tehnička pitanja, učestvovao je u Parizu i Londonu sa isporučiocima opreme za visokotemperatursku regeneraciju granulisanog aktivnog uglja.
Decembra 1991. godine, kao predstavnik Vlade Jugoslavije učestvovao je u Ženevi na sastanku eksperata Radne grupe za emisiju “Gasove staklene bašte”, u organizaciji UN, OECD-a, Svetske meteorološke organizacije i Međudržavne organizacije za klimatske promene.
Bio je član više ekspertskih grupa Republičkih ministarstava nadležnih za zaštitu životne sredine, kao i član Komisije za ocenjivanje sposobnosti laboratorije za ispitivanje JUATa.
Takođe, bio je član Komisije za standarde iz oblasti ekološkog upravljanja Saveznog zavoda za standardizaciju i član Ekspertske grupe za izradu idejnog rešenja i nacrta dokumenata o formiranju Centra za zaštitu životne sredine balkanskih država sa sedištem u SRJ.
Bio je predsednik organizacionog odbora i član naučnog odbora 10. simpozijuma Jugoslovenskog društva termičara, JUTERM 97, kao i član naučno-stručnih i redakcionih odbora više kongresa, simpozijuma, naučno-stručnih časopisa (Procesing, Gas i gasna tehnika i sl.)
Bio je jedan od dva predstavnika Zajednice država Srbije i Crne Gore u međunarodnom udruženju za gas komitet za zaštitu životne sredine, član Međunarodnog udruženja sa čvrsti otpad (ISVA), kao i više drugih domaćih i međunarodnih stručnih organizacija.
Pored rada na nastavi i u naučno-istraživačkom radu bio je: član Kadrovske komisije i predsednik Saveta 3. OOUR-a Mašinskog fakulteta, član Saveta Mašinskog fakulteta, član Izvršnog odbora i više komisija Saveta Mašinskog fakulteta. Bio je član Komisije za osnovne studije, član Komisije za Statut Mašinskog fakulteta i član komisije za unapređenje nastave na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
U periodu 1998-2000. godina bio je prodekan za naučno-istraživačku delatnost Mašinskog fakulteta u Beogradu.
Smrt ga je zatekla na mestu Člana saveta Univerziteta u Beogradu i Šefa Katedre za procesnu tehniku Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.